Skip to content

250 Trenton Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1985

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Jul 28, 2017

Property Information

Block1824
Lot100
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,252
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
30%
Improvement Value:$182,100
70%
Total Assessment$261,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,208+6.7%
2024$8,631+1.2%
2023$8,526+6.5%
2022$8,004+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft2,252DeedBook 6298, Page 1452Recorded9/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

SaleMulti
$91,900
DeedBook 2264, Page 989