Skip to content

22 Steiner Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1988

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block1695
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,600
26%
Improvement Value:$229,400
74%
Total Assessment$310,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,924+6.7%
2024$10,239+9.5%
2023$9,355+1.9%
2022$9,183+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft2,240DeedBook 6429, Page 1420Recorded2/9/2021

Property Sale

Sale
$395,300
DeedBook 5180, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1988