Skip to content

39 Foy Drive

Trenton, NJ 08690

Built 1998

Last Sale Price
$230,620
Last Sale Date
Jun 19, 1998

Property Information

Block1824
Lot21.11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,318
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,600
26%
Improvement Value:$277,800
74%
Total Assessment$374,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,194+6.7%
2024$12,366+1.2%
2023$12,217+6.5%
2022$11,468+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$230,620
DeedBook 3470, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1998