Skip to content

27 Paxson Ave Ext

Trenton, NJ 08690

Built 1993

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Feb 13, 1998

Property Information

Block1828
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,298
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,500
31%
Improvement Value:$164,600
69%
Total Assessment$240,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,461+6.7%
2024$7,931+1.2%
2023$7,834+6.5%
2022$7,354+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$179,900
DeedBook 3331, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1993