Skip to content

27 Imperial Drive

Trenton, NJ 08690

Built 1998

Last Sale Price
$230,402
Last Sale Date
Dec 17, 1997

Property Information

Block1824
Lot21.38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,556
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
25%
Improvement Value:$310,600
75%
Total Assessment$414,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,593+6.7%
2024$13,678+1.2%
2023$13,512+6.5%
2022$12,684+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$230,402
DeedBook 3293, Page 168