Skip to content

6 Bow Road East

Trenton, NJ 08690

Built 1993

Last Sale Price
$224,900
Last Sale Date
Mar 30, 1993

Property Information

Block1943
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,527
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
25%
Improvement Value:$289,300
75%
Total Assessment$386,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,610+6.7%
2024$12,756+1.2%
2023$12,602+6.5%
2022$11,829+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$224,900
DeedBook 2672, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1993