Skip to content

6 Ryerson DrTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Nov 16, 2011

Property Information

Block1824
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,265
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
35%
Improvement Value:$145,800
65%
Total Assessment$224,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,897+6.7%
2024$7,402+1.2%
2023$7,312+6.5%
2022$6,864+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 6129, Page 725

Property Built

Built

Year Built: 1960