Skip to content

23 Cubberley AveTrenton, NJ 08690

Built 1950

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Sep 28, 1988

Property Information

Block1837
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,265
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
36%
Improvement Value:$143,100
64%
Total Assessment$223,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,880+6.7%
2024$7,386+1.2%
2023$7,296+6.5%
2022$6,849+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 2461, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1950