Skip to content

252 Trenton Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1985

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 22, 2021

Property Information

Block1824
Lot99
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
33%
Improvement Value:$164,200
67%
Total Assessment$246,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,676+6.7%
2024$8,132+1.2%
2023$8,034+6.5%
2022$7,541+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 6102, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1985