Skip to content

113 Deerwood DrTrenton, NJ 08619

Built 1960

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Aug 7, 2020

Property Information

Block1827
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description1S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,635
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
30%
Improvement Value:$163,200
70%
Total Assessment$233,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,968+6.9%
2024$7,453-2.1%
2023$7,609+10.4%
2022$6,893+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,635DeedBook 6415, Page 207Recorded9/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960