Skip to content

18 Gary DrTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Aug 2, 2018

Property Information

Block1934
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,646
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,900
37%
Improvement Value:$145,300
63%
Total Assessment$231,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,147+6.7%
2024$7,637+1.2%
2023$7,544+6.5%
2022$7,082+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,646DeedBook 6344, Page 1481Recorded10/15/2018

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 2743, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1960