Skip to content

44 Deerwood Dr

Trenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 22, 2022

Property Information

Block1828
Lot61
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,493
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,400
33%
Improvement Value:$144,000
67%
Total Assessment$215,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,591+6.7%
2024$7,115+11.2%
2023$6,399+6.5%
2022$6,007+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,493DeedBook 6511, Page 1439Recorded1/10/2023

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,220DeedBook 6444, Page 1449Recorded6/15/2021

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,220DeedBook 6336, Page 1311Recorded8/7/2018

Property Sale

SaleMulti
$164,000
DeedBook 6170, Page 1976

Property Built

Built

Year Built: 1950