Skip to content

3509 Nottingham Way

Trenton, NJ 08690

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2012

Property Information

Block1829
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,798
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,100
25%
Improvement Value:$222,100
75%
Total Assessment$296,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,438+6.7%
2024$9,783+1.2%
2023$9,665+6.5%
2022$9,073+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 2673, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1991