Skip to content

3527 Nottingham WayTrenton, NJ 08690

Built 1895

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Oct 5, 2024

Property Information

Block1829
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,234
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,900
20%
Improvement Value:$317,300
80%
Total Assessment$395,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$9,583+6.5%
2022$8,996+2.3%
2021$8,796+0.6%
2020$8,746+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft3,234DeedBook 6573, Page 461Recorded10/31/2024

Property Sale

Sale
$570,000
Sq Ft3,234DeedBook 6480, Page 1412Recorded4/5/2022

Property Sale

SaleMulti
$570,000
DeedBook 6480, Page 1412

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 3435, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1895