Skip to content

3607 Nottingham WayTrenton, NJ 08690

Built 1903
Commercial

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Jul 26, 2022

Property Information

Block1835
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page124

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,303
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,900
33%
Improvement Value:$442,400
67%
Total Assessment$660,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,269+6.7%
2024$21,810+1.2%
2023$21,546+6.5%
2022$20,225+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,250,000
Sq Ft4,303DeedBook 6495, Page 611Recorded8/5/2022

Property Sale

SaleMulti
$525,000
DeedBook 5755, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1903