Skip to content

3625 Nottingham WayTrenton, NJ 08690

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 1, 2024

Property Information

Block1835
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page124

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,648
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,200
34%
Improvement Value:$169,800
66%
Total Assessment$258,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,092+6.7%
2024$8,522+1.2%
2023$8,419+6.5%
2022$7,903+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,648DeedBook 6570, Page 875Recorded10/2/2024

Property Sale

SaleMulti
$307,000
DeedBook 5509, Page 73

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 4396, Page 151

Property Sale

SaleMulti
$171,000
DeedBook 3946, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1900