Skip to content

9 Cubberley AveTrenton, NJ 08690

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2018

Property Information

Block1837
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,281
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,100
37%
Improvement Value:$127,800
63%
Total Assessment$203,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,185+6.7%
2024$6,735+1.2%
2023$6,653+6.5%
2022$6,245+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft971DeedBook 6221, Page 919Recorded6/24/2015

Property Sale

SaleMulti
$142,900
DeedBook 3922, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1950