Skip to content

140 Coleman Rd

Trenton, NJ 08690

Built 1956

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 13, 2019

Property Information

Block1843
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
34%
Improvement Value:$175,800
66%
Total Assessment$268,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,444+12.5%
2024$8,393+1.2%
2023$8,291+6.5%
2022$7,783+9.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,684DeedBook 6389, Page 1719Recorded12/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 1956