Skip to content

191 Briner LaTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 14, 2020

Property Information

Block1843
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,745
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,400
33%
Improvement Value:$181,700
67%
Total Assessment$271,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,554+6.7%
2024$8,954+1.2%
2023$8,846+9.8%
2022$8,054+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,745DeedBook 6416, Page 1994Recorded10/8/2020

Property Built

Built

Year Built: 1955