Skip to content

265 Burtis AveTrenton, NJ 08690

Built 1928

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 22, 2009

Property Information

Block1851
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage879
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
46%
Improvement Value:$102,200
54%
Total Assessment$189,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,667+6.7%
2024$6,249+1.2%
2023$6,174+6.5%
2022$5,795+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 5999, Page 859

Property Sale

SaleMulti
$244,900
DeedBook 4591, Page 195

Property Sale

SaleMulti
$121,000
DeedBook 2609, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1928