Skip to content

295 Burtis AveTrenton, NJ 08690

Built 1965

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 6, 2010

Property Information

Block1851
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,782
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,800
32%
Improvement Value:$193,900
68%
Total Assessment$285,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,068+6.7%
2024$9,437+1.2%
2023$9,322+6.5%
2022$8,751+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 6068, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 1965