Skip to content

4020 Nottingham WayTrenton, NJ 08690

Built 1930

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Mar 15, 1991

Property Information

Block1851
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class18
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,960
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,400
23%
Improvement Value:$259,300
77%
Total Assessment$336,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,865+6.7%
2024$11,121+1.2%
2023$10,987+6.5%
2022$10,313+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 2564, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 1930