Skip to content

34 Coleman RdTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Sep 15, 1988

Property Information

Block1852
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,200
35%
Improvement Value:$173,100
65%
Total Assessment$266,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,134+6.9%
2024$8,546-1.7%
2023$8,689+6.5%
2022$8,157+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 2459, Page 848

Property Built

Built

Year Built: 1955