Skip to content

4084 Nottingham WayTrenton, NJ 08690

Built 1940

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 30, 2007

Property Information

Block1852
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
35%
Improvement Value:$135,600
65%
Total Assessment$207,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,316+6.7%
2024$6,857+1.2%
2023$6,774+6.5%
2022$6,359+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$380,000
DeedBook 5769, Page 41

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 3180, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1940