Skip to content

4168 Nottingham WayTrenton, NJ 08690

Built 1925

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 6, 2019

Property Information

Block1853
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,088
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
38%
Improvement Value:$118,500
62%
Total Assessment$190,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,713+6.7%
2024$6,292+1.2%
2023$6,216+6.5%
2022$5,835+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,088DeedBook 6387, Page 1757Recorded11/19/2019

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 3276, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1925