Skip to content

20 Matthew DrTrenton, NJ 08690

Built 1956

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
May 16, 2000

Property Information

Block1856
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page126

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
42%
Improvement Value:$118,300
58%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,147+6.7%
2024$6,698+1.2%
2023$6,617+6.5%
2022$6,212+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 3830, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1956