Skip to content

31 Matthew DrTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Jul 22, 1993

Property Information

Block1857
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,578
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,700
38%
Improvement Value:$136,600
62%
Total Assessment$221,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,799+6.7%
2024$7,310+1.2%
2023$7,221+6.5%
2022$6,778+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 2709, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1955