Skip to content

8 Miry Brook RdTrenton, NJ 08690

Built 1953

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Sep 1, 1987

Property Information

Block1858
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page126

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
38%
Improvement Value:$134,600
62%
Total Assessment$217,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,647+6.7%
2024$7,168+1.2%
2023$7,081+6.5%
2022$6,647+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 2412, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1953