Skip to content

4320 Nottingham WayTrenton, NJ 08690

Built 1954

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Feb 21, 2013

Property Information

Block1858
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page126

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,700
35%
Improvement Value:$137,200
65%
Total Assessment$211,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,467+6.7%
2024$6,999+1.2%
2023$6,914+6.5%
2022$6,491+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 6165, Page 1161

Property Built

Built

Year Built: 1954