Skip to content

18 Tekening WayTrenton, NJ 08690

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2019

Property Information

Block1859
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page126

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
38%
Improvement Value:$135,700
62%
Total Assessment$217,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,422+6.9%
2024$6,941+1.3%
2023$6,854+6.8%
2022$6,418+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952