Skip to content

218 George Dye RdTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2001

Property Information

Block1960
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,498
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,400
34%
Improvement Value:$155,100
66%
Total Assessment$235,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,299+6.7%
2024$7,779+1.2%
2023$7,684+6.5%
2022$7,213+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960