Skip to content

5 Tekening WayTrenton, NJ 08690

Built 1952

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Jul 12, 2004

Property Information

Block1860
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page126

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
39%
Improvement Value:$134,500
61%
Total Assessment$220,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,763+6.7%
2024$7,277+1.2%
2023$7,188+6.5%
2022$6,748+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$249,900
DeedBook 4805, Page 250

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 2520, Page 503

Property Built

Built

Year Built: 1952