Skip to content

18 Shackamaxon DrTrenton, NJ 08690

Built 1952

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 10, 2017

Property Information

Block1860
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page126

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,327
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,900
38%
Improvement Value:$140,800
62%
Total Assessment$225,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,954+6.7%
2024$7,455+1.2%
2023$7,365+6.5%
2022$6,913+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,327DeedBook 6278, Page 743Recorded3/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1952