Skip to content

31 Tappan AveTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 1, 2009

Property Information

Block1861
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page126

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
42%
Improvement Value:$113,400
58%
Total Assessment$195,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,886+6.7%
2024$6,454+1.2%
2023$6,376+6.5%
2022$5,985+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 4664, Page 58

Property Sale

SaleMulti
$111,000
DeedBook 2791, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1955