Skip to content

29 Tappan AveTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2024

Property Information

Block1861
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page126

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,405
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
38%
Improvement Value:$133,700
62%
Total Assessment$215,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,351+6.9%
2024$6,875+1.3%
2023$6,788+6.8%
2022$6,357+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6553, Page 864

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 3502, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1955