Skip to content

1 Maguire RdTrenton, NJ 08690

Built 1953

Owner
---
Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Nov 7, 2024

Property Information

Block1865
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,700
43%
Improvement Value:$108,800
57%
Total Assessment$190,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$5,835+2.3%
2021$5,705+0.6%
2020$5,673+2.6%
2019$5,528+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,008DeedBook 6574, Page 126Recorded11/8/2024

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 6407, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1953