Skip to content

7 Maguire RdTrenton, NJ 08690

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2020

Property Information

Block1865
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
41%
Improvement Value:$119,300
59%
Total Assessment$203,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,914+6.9%
2024$6,465+1.3%
2023$6,384+6.8%
2022$5,977+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 4255, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1953