Skip to content

19 Forman DrTrenton, NJ 08690

Built 1952

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Sep 26, 1986

Property Information

Block1866
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,946
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
32%
Improvement Value:$170,400
68%
Total Assessment$252,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,895+6.7%
2024$8,337+1.2%
2023$8,236+6.5%
2022$7,731+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 2360, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1952