Skip to content

12 Downing RdTrenton, NJ 08690

Built 1952

Last Sale Price
$115,500
Last Sale Date
Apr 28, 1994

Property Information

Block1955
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,837
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,900
35%
Improvement Value:$159,600
65%
Total Assessment$245,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,401+6.9%
2024$7,859+1.3%
2023$7,761+6.8%
2022$7,270+2.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$115,500
DeedBook 2811, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1952