Skip to content

31 Forman DrTrenton, NJ 08690

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2016

Property Information

Block1866
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,800
41%
Improvement Value:$120,500
59%
Total Assessment$204,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,200+6.7%
2024$6,748+1.2%
2023$6,666+6.5%
2022$6,258+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$159,000
DeedBook 4041, Page 20

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 2576, Page 982

Property Built

Built

Year Built: 1952