Skip to content

9 Brown DrTrenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$74,000
Last Sale Date
Aug 1, 1986

Property Information

Block1868
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
43%
Improvement Value:$108,700
57%
Total Assessment$190,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,720+6.7%
2024$6,299+1.2%
2023$6,223+6.5%
2022$5,841+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$74,000
DeedBook 2353, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1955