Skip to content

8 Mario DrTrenton, NJ 08690

Built 1961

Last Sale Price
$81,000
Last Sale Date
Mar 29, 2012

Property Information

Block1868
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page149

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,180
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,700
38%
Improvement Value:$133,900
62%
Total Assessment$217,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,668+6.7%
2024$7,187+1.2%
2023$7,100+6.5%
2022$6,665+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$81,000
DeedBook 6146, Page 802

Property Built

Built

Year Built: 1961