Skip to content

1346 Elizabeth Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1948

Last Sale Price
$56,000
Last Sale Date
Mar 17, 2015

Property Information

Block1869
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,700
27%
Improvement Value:$56,000
73%
Total Assessment$76,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,703+6.7%
2024$2,533+1.2%
2023$2,503-3.3%
2022$2,587+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$56,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 6215, Page 29Recorded3/31/2015

Property Sale

SaleMulti
$123,500
DeedBook 5870, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1948