Skip to content

371 Lynwood AveTrenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$91,101
Last Sale Date
Mar 20, 1998

Property Information

Block1873
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
14%
Improvement Value:$170,900
86%
Total Assessment$198,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,009+6.7%
2024$6,570+1.2%
2023$6,490-6.3%
2022$6,928+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$91,101
DeedBook 3350, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1925