Skip to content

347 Lynwood AveTrenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Feb 22, 2006

Property Information

Block1873
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class17
Description2SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,800
20%
Improvement Value:$123,300
80%
Total Assessment$154,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,430+6.7%
2024$5,090+1.2%
2023$5,028-6.3%
2022$5,367+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$208,000
DeedBook 5321, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$118,500
DeedBook 4066, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1925