Skip to content

370 Lynwood Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1900

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Aug 11, 2009

Property Information

Block1875
Lot100
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,566
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
26%
Improvement Value:$82,300
74%
Total Assessment$111,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,936+6.7%
2024$3,689+1.2%
2023$3,645-6.3%
2022$3,891+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$162,000
DeedBook 6012, Page 72

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 2797, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1900