Skip to content

336 Lynwood AveTrenton, NJ 08629

Built 1900

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Mar 29, 1983

Property Information

Block1875
Lot109
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class27
Description2SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
21%
Improvement Value:$87,200
79%
Total Assessment$109,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,866+6.7%
2024$3,623+1.2%
2023$3,580-6.3%
2022$3,821+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 2212, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1900