Skip to content

713 Norway AveTrenton, NJ 08629

Built 1900

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Aug 8, 2016

Property Information

Block1875
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
17%
Improvement Value:$110,100
83%
Total Assessment$132,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,655+6.7%
2024$4,363+1.2%
2023$4,310-6.3%
2022$4,601+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 6258, Page 1282Recorded8/12/2016

Property Sale

SaleMulti
$81,500
DeedBook 3102, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1900