Skip to content

150 Joan TerrTrenton, NJ 08629

Built 2008

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 24, 2009

Property Information

Block1883
Lot15.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
12%
Improvement Value:$220,800
88%
Total Assessment$250,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,838+6.7%
2024$8,284+1.2%
2023$8,184-6.3%
2022$8,735+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 6029, Page 721

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 5610, Page 41