Skip to content

462 Ward Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1985

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 10, 2009

Property Information

Block1911
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,700
19%
Improvement Value:$199,900
81%
Total Assessment$246,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,690+6.7%
2024$8,145+1.2%
2023$8,047-3.3%
2022$8,318+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 6003, Page 713

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4504, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1985